Generał
Generał
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 48
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 4 razy Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: miasto Stoczni Im. Komuny Paryskiej Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Czw 1:17, 18 Lut 2010 Temat postu: Definicje z podręczników/encyklopedii itp. |
|
|
W tym temacie będziemy zamieszczać hasła z encyklopedii, słowników i podręczników wydawanych w czasach PRL-u, które z perspektywy czasu są nieaktualne, niezgodne z prawdą lub po prostu śmieszne .
Autorzy definicji proszeni są o podanie źródła, z którego korzystali.
Na dobry początek zamieszczam 3 hasła .
Gomułka Władysław (pseud. Wiesław) - 1905-82; przywódca polskiego ruchu robotniczego, mąż stanu; w młodości pracował jako robotnik; 1922-32 działacz klasowych związków zawodowych; od 1926 członek Komunistycznej Partii Polski; dwukrotnie więziony; od 1942 członek Polskiej Partii Robotniczej na Podkarpaciu, a następnie sekretarz Komitetu Warszawskiego PPR; 1943-48 sekretarz generalny Komitetu Centralnego PPR; inicjator i współorganizator Krajowej Rady Narodowej; 1945-48 wicepremier i minister ziem odzyskanych; 1948 oskarżony o rzekome odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne i następnie usunięty ze wszystkich funkcji, 1951 bezpodstawnie uwięziony, 1956 zrehabilitowany; 1956-70 I sekretarz KC PZPR; od 1970 na emeryturze. Gomułka odegrał wybitną rolę w walce o Polskę niepodległą i socjalistyczną, był współtwórcą ludowej państwowości, położył wielkie zasługi w dziele odbudowy powojennej i przeobrażeń społeczno-gospodarczych kraju.
Źródło: Encyklopedia popularna PWN, pod red. Rafał Łąkowski, Warszawa 1988.
"Ciekawsze" fragmenty opisu towarzysza Wiesława podkreśliłem .
Wojna polsko-radziecka 1919-20 - wywołana przez polskie koła rządzące z Józefem Piłsudskim na czele; prowadzona przy politycznym i materialnym poparciu Francji; wynikła z wrogiego stosunku polskich klas posiadających do rewolucji i republiki radzieckiej oraz dążenia do opanowania terytoriów ukraińsko-białoruskich i zespolenia ich z Polską na zasadach federacji; ofensywę (tzw. wyprawa kijowska) na Ukrainie 1920 odparła Armia Czerwona odrzucając wojska polskie pod Warszawę; po kontruderzeniu polskim Armia Czerwona cofnęła się na wschód; wojnę zakończył pokój w Rydze (1921).
Źródło: Encyklopedia popularna PWN, pod red. Rafał Łąkowski, Warszawa 1988.
Socjaldemokratyzm - kierunek polityczny i ideologiczny w międzynarodowym ruchu robotniczym reprezentowany przez partie socjaldemokratyczne; w XIX w., gdy w partiach socjaldemokr. skupionych w II Międzynarodówce zwyciężyły dążenia rewizjonistyczne i reformistyczne, stał się synonimem prawicowego oportunizmu, polityki ugody z burżuazją; współczesny socjaldemokratyzm wysuwając jako swój cel ostateczny socjalistyczną przebudowę społeczeństwa, proponuje z reguły nierealne metody i środki jego osiągnięcia uważając, że zastąpienie kapitalizmu przez socjalizm jest możliwe bez walki klasowej i rewolucji socjalistycznej (teoria socjalizmu demokratycznego).
Źródło: Encyklopedia popularna PWN, pod red. Rafał Łąkowski, Warszawa 1988.
Post został pochwalony 0 razy
|
|